Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Aukcja niewolników na zachowanych tabliczkach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Aukcja niewolników na zachowanych tabliczkach
Aukcja niewolników na zachowanych tabliczkach

Zachowane drewniane tabliczki z Pompejów, na których zapisano aukcję niewolników z roku 56 n.e., i które były potwierdzeniem transakcji. Artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Na drewnianych tabliczkach, które miały formę tryptyku, znajdował się pierwotnie wosk, po którym pisano rylcem. Osoby piszące na tabliczkach używały często zbyt dużej siły, w związku z czym rylec pozostawił ślady także na drewnie; dzięki temu po dziś dzień możemy poznać zapiski starożytnych.

O czym dokładnie możemy przeczytać na zachowanych trzech tabliczkach? Pompejański bankier Caecilius Iucundus sprzedał niewolników w imieniu P. Alfenusa Pollio i N. Epriusa Nicia. Jako ich pełnomocnik występuje P. Alfenus Varus, który pobrał pieniądze – w wysokości 25,439 sesterców – od Iucundusa.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów