Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bezkompromisowość Trajana w walce o Armenię

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Trajan
Trajan

Tron Armenii, państwa znajdującego się u zbiegu wpływów rzymskich i partyjskich, przez lata był nieformalnie konsultowany i ustalany pomiędzy tymi dwoma ówczesnymi mocarstwami. Kiedy w 110 roku n.e. król Partów Osroes I desygnował na tron Armenii swojego bratanka Axidaresa, syna byłego króla Pakorusa II, doszło do złamania niepisanej zasady, i Rzym nie został poproszony o akceptację nowej kandydatury.

Taki obrót spraw był na rękę Trajanowi, który po zwycięskich wojnach przeciw Dakom, planował dokonać podbojów na wschodzie kosztem podzielonego królestwa Partów. Rosnące napięcia na linii Rzym-Partia oraz walki wewnętrzne zmusiły Osroesa do wymiany Axidaresa w 113 roku n.e., na innego syna Pakorusa – Parthamasirisa – czym chciał załagodzić sytuację. Decyzja Trajana o rozpoczęciu wojny została jednak już podjęta, a działania króla Partów uznane za casus belli.

Podbój Armenii przez wojska rzymskie odbył się niezwykle sprawnie oraz bez dużych strat, gdyż miasta zdobywano albo podstępem, albo same się poddawały. Kasjusz Dion podaje, że Parthamasiris był świadom tego, że nie uda mu się powstrzymać agresji Trajana i lepszym będzie wynegocjowanie warunków współpracy. Król Armenii poprosił o prywatną audiencję u cesarza, który jednak nie traktował go jako realnego partnera do rozmowy i wykluczył jakiekolwiek prawa do tronu. Trajan jasno określił, że Armenia stanie się częścią Cesarstwa i połączy się z Kapadocją, tworząc nową prowincję pod zarządem jego zaufanego człowieka Lucjusza Katyliusza Sewera.

Parthamasiris skazany został na wygnanie, a wielu towarzyszących mu lokalnych nobilów stało się zakładnikami Rzymian. Jak się okazało planem Trajana było definitywne pozbycie się Parthamasirisa, któremu przydzielono oddział konnicy, która miała być jego „eskortą”. Były armeński król, z nadania Partów, oficjalnie zginął próbując zbiec; w praktyce wywieziono go poza obóz i zamordowano. Trajan następnie poinformował króla Partów o „nieszczęśliwej” śmierci jego bratanka.

Źródła wykorzystane
  • Nicholas Jackson, Trajan: Rome's Last Conqueror

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów