Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Byk Farnezyjski

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Farnesian bull
Byk Farnezyjski

Byk Farnezyjski jest to słynna rzymska rzeźba z III wieku n.e. ukazująca scenę ukarania królowej Dirke poprzez przywiązanie jej do rogów byka.

Dirke była żoną Likosa – króla Teb. Dirke była okrutna wobec poprzedniej żony Likosa – Antiopy. Kiedy synowie Antiopy – bliźniacy Amfion i Zetos – zostali przekonani przez pasterza, który ich wychował, że Antiopa jest ich prawdziwą matką, zabili Dirke, wiążąc ją do rogów byka.

Jak wspomina Pliniusz Starszy rzeźba jest kopią greckiego dzieła autorstwa Apolloniosa z około I wieku p.n.e. i została odkryta w połowie XVI wieku w termach Karakalli. Obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Neapolu.

Byk Farnezyjski jest największą dotychczas odkrytą pojedynczą rzeźbą ze starożytności.

Źródła wykorzystane
  • Autor zdjęcia: Marie-Lan Nguyen / Farnese Collection / Na licencji Creative Commons Attribution 2.5 Generic

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów