Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cataloghi regionari – zabudowa Rzymu w IV wieku n.e.

Centrum Rzymu ukazujące Rzym w IV wieku n.e.
Zdjęcie: Gilles Chaille | Centrum Rzymu ukazujące Rzym w IV wieku n.e.

Cataloghi regionari, nazywany także po prostu regionari jest to zachowany dokument poświęcony zabudowie Rzymu w IV wieku n.e. Dzięki dokumentowi możemy dowiedzieć się ile i jakiego rodzaju budowle można było spotkać w stolicy Imperium.

Rzym ponoć posiadał: 10 bazylik użyteczności publicznej, 36 łuków triumfalnych, 6 obelisków, 2 kolumny cesarskie, 22 pomniki konne, 80 posągów pozłacanych, 74 posągów z kości słoniowej, 18 akweduktów, 8 mostów, 11 łaźni publicznych, 856 term prywatnych, 9 cyrków i teatrów, 28 bibliotek, 1790 ekskluzywnych domus, 66 tys. kamienic mieszkalnych oraz 46 lupanarów.

Co istotne, regionari potwierdza także podział Rzymu na 14 dzielnic (dokonany jeszcze za panowania Oktawiana Augusta). Wyróżniano:

 1. Porta Capena
 2. Caelimontium
 3. Isis et Serapis
 4. Templum Pacis
 5. Esquiliae
 6. Alta Semita
 7. Via Lata
 8. Forum Romanum
 9. Circus Flaminius
 10. Palatium
 11. Circus Maximus
 12. Piscina Publica
 13. Aventinus
 14. Transtiberim
Źródła wykorzystane
 • Bożena Fabiani, Rzym. Wędrówki z historią w tle, Warszawa 2018

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów