Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cenna prawa ręka

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cesarz Konstantyn I i biskup Atanazy
Cesarz Konstantyn I i biskup Atanazy

Nie jest tajemnicą, że poszczególne części ludzkiego ciała wykorzystywano w celach magicznych. Czaszka oraz prawa dłoń były tymi najbardziej pożądanymi podczas wszelkich rytuałów.

W czasach cesarza Konstantyna I (ur. 27 lutego ok. 280 w Niszu – dziś obecna Serbia, zm. 22 maja 337;  cesarz od 306 roku; za jego rządów imperium rzymskie przeżywało okres świetności), Atanazego Wielkiego (ur. 295 roku w Aleksandrii, z pochodzenia Grek, patriarcha Aleksandrii, najwybitniejszy święty kościoła Katolickiego) posądzono o odprawianie magicznych rytuałów z wykorzystaniem odrąbanej dłoni. Owa dłoń miała należeć do biskupa sekty melecjańskiej z Tebaidy – Arseniusza. Twierdzono wręcz, że mężczyznę zamordowano by zdobyć „rączkę”.

Zwołano synod w Tyrze (335 r.) na którym zasiedli najdostojniejsi biskupi cesarstwa. Przedstawiono im nawet corpus delicti (przedmiot przestępstwa) w drewnianej skrzynce znajdowała się rzekoma dłoń Arseniusza. Oskarżyciele (duchowni egipscy) już zacierali ręce. Jest dowód, powinna być i kara. Atanazy wiedząc o co jest oskarżany, w momencie swojej obrony kazał przyprowadzić, nie kogo innego jak samego Arseniusza. W dodatku żywego. Ba, posiadającego obie dłonie. Na koniec odparł „niech nikt nie szuka innej ręki, bo każdy z ludzi otrzymał od Stwórcy wszechświata dwie ręce!”.

Autor: Roger Rytter
Źródła wykorzystane
  • Burckhardt, Czasy Konstantyna Wielkiego
  • Teodoret z Cyru, Historia kościelna, I,28

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów