Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cezar i list

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Katon Młodszy
Katon Młodszy

W 63 roku p.n.e. miało miejsce posiedzenie senatu w sprawie spisku Katyliny. Brali w nim udział wszyscy prominentni politycy Rzymu, w tym Juliusz Cezar czy Marek Porcjusz Katon, zwany Katonem Młodszym.

W pewnym momencie Juliuszowi Cezarowi przyniesiono list z zewnątrz. Wielu senatorów podejrzewało ambitnego polityka o udział w sprzysiężeniu, co też postanowił wykorzystać Katon Młodszy. Wzniecił on raban twierdząc, że Cezar właśnie otrzymał informacje od wrogów państwa. Cezar, ku zaskoczeniu wszystkich, z uśmiechem na ustach podał list Katonowi, prosząc go, aby ten mógł go przeczytać na głos.

Jak się okazało nadawcą listu była Serwilia, przyrodnia siostra Katona i wieloletnia kochanka Cezara (niektóre źródła podają nawet, że jej syn Brutus, był synem właśnie Cezara), a treść miał charakter miłosny. Cezar wiedział, że Katon rozpozna pismo swojej siostry i będzie chciał uniknąć skandalu. Według Plutarcha reakcja Katona była stanowcza:

Cisnął tabliczkę Cezarowi ze słowami: „Trzymaj to sobie, opoju!” — i wrócił do tego, co przedtem zaczął mówić.

Plutarch, Katon, 24

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Miłość i polityka. Kobiety świata antycznego, Warszawa 1997
  • Plutarch, Katon, 24

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów