Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cezar i wrogowie

Rekonstrukcja popiersia rzymskiego wodza - Juliusza Cezar
Rekonstrukcja popiersia rzymskiego wodza - Juliusza Cezar

Dla wrogów Juliusza Cezara nawet reforma kalendarza była pretekstem do okazywania niezadowolenia. Pewnego razu Cezar wyjeżdżając z Rzymu zostawił dekret z rozkazami dla swoich zastępców (tak jak zwykle to robił).

Kiedy ktoś z mieszkańców zauważył, że jutro ukaże się na niebie gwiazdozbiór Liry (nazywanej także Lutnia), wielki mówca Cyceron miał rzec prześmiewczo: , , Tak, za sprawą dekretu”,  czym odniósł się do faktu, iż wszelkie dekrety Cezara były od razu realizowane.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Żywot Cezara, 59

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów