Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciężarek rzymski

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ciężarek rzymski
Ciężarek rzymski

Na zdjęciu ukazany jest ciężarek rzymski, który wykorzystywany był głównie w rybołówstwie do obciążania sieci. Obiekt datowany jest na I wiek n.e.

Z racji na to, że obiekt został znaleziony na pozostałościach rzymskiego teatru w Lizbonie, naukowcy sądzą, że ciężarek miał zastosowanie w trakcie stawiania konstrukcji. Ciężarek był podwieszany na linie i wpuszczany w dziurę w podłożu budowli, aby ocenić czy powierzchnia jest równa.

Tego typu ceramiczny ciężarek wykorzystywany był przez niewolników, kiedy nadzorcy stosowali ciężarki wykonane z brązu (takie też udało się znaleźć w Lizbonie).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów