Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciężarek rzymski

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ciężarek rzymski
Ciężarek rzymski

Na zdjęciu ukazany jest ciężarek rzymski, który wykorzystywany był głównie w rybołówstwie do obciążania sieci. Obiekt datowany jest na I wiek n.e.

Z racji na to, że obiekt został znaleziony na pozostałościach rzymskiego teatru w Lizbonie, naukowcy sądzą, że ciężarek miał zastosowanie w trakcie stawiania konstrukcji. Ciężarek był podwieszany na linie i wpuszczany w dziurę w podłożu budowli, aby ocenić czy powierzchnia jest równa.

Tego typu ceramiczny ciężarek wykorzystywany był przez niewolników, kiedy nadzorcy stosowali ciężarki wykonane z brązu (takie też udało się znaleźć w Lizbonie).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów