Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cramond Fort

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fundamenty stajni w Cramond Fort
Cramond Fort

Cramond Fort to pozostałości po jednym z nielicznych kamiennych rzymskich fortów na Wale Antonina. Położony jest w północno-zachodniej dzielnicy Edynburga, nieopodal rzeki Almond River, w bliskiej odległości zatoki Firth of Forth (Morze Północne).

Pierwsze ślady pobytu Rzymian datuje się na początek lat 80-tych I wiek n.e., kiedy w tym miejscu pierwszy obóz (ziemno-darniowy) założył Juliusz Gnejusz Agrykola, w trakcie swojej wyprawy na teren dzisiejszej Szkocji.

Podczas wznoszenia Wału Antonina, w latach 60-tych II wieku n.e. powstał kamienny fort dla około 4-5 centurii oraz centrum dowodzenia dla wschodniego odcinka tej fortyfikacji.

Szczyt rozwoju przypada na przygotowania cesarza Septymiusza Sewera do podboju Szkocji (Kaledonia); definitywnie został opuszczony za panowania jego syna Karakalli (211-217 n.e.), po wycofaniu się na Wał Hadriana.

Powoli niszczejący, definitywnie został rozebrany około XI w. a kamień pozyskany z fortu, został użyty do budowy istniejącego do dziś kościoła Cramond Kirk, wzniesionego (główna nawa) na fundamentach budynku siedziby (kancelarii) dowódcy odcinka.

Autor: Jakub Gajewski
Źródła wykorzystane
  • Fot: Jakub Gajewski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów