Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cudowny rzymski pierścionek z granatem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cudowny rzymski pierścionek z granatem
Cudowny rzymski pierścionek z granatem

Rzymski złoty pierścionek z kamieniem szlachetnym – granatem. Obiekt datowany jest na ok. II-III wiek n.e. Dwie obręcze połączone są spiralnym drutem z węzłem Herkulesa.

W czasach rzymskich węzeł dodawany był do obiektów, w celu zapewnienia ochrony osobie go noszącej. Co więcej, węzeł Herkulesa miał ważne znaczenie w trakcie ślubu. Według tradycji rzymskiej, w trakcie wesela panna młoda ubrana była w białą togę, związaną właśnie węzłem Herkulesa, który to musiał rozwiązać pan młody.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów