Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cudowny rzymski pierścionek z granatem

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cudowny rzymski pierścionek z granatem
Cudowny rzymski pierścionek z granatem

Rzymski złoty pierścionek z kamieniem szlachetnym – granatem. Obiekt datowany jest na ok. II-III wiek n.e. Dwie obręcze połączone są spiralnym drutem z węzłem Herkulesa.

W czasach rzymskich węzeł dodawany był do obiektów, w celu zapewnienia ochrony osobie go noszącej. Co więcej, węzeł Herkulesa miał ważne znaczenie w trakcie ślubu. Według tradycji rzymskiej, w trakcie wesela panna młoda ubrana była w białą togę, związaną właśnie węzłem Herkulesa, który to musiał rozwiązać pan młody.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów