Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cyceron i groszek

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Cyceron

Cyceron, składając w ofierze srebrny puchar, w inskrypcji zamiast przydomka Cyceron kazał wyryć pierwsze litery pozostałych imion oraz ziarnko grochu (w języku łacińskim cicer znaczy „groch”).

Dowodzi to z pewnością dystansu Cycerona do swojego przydomka, a także uzasadnia jego sukces w polityce Rzymu, jako człowieka homo novus – pierwszego w rodzie, który objął urząd gwarantujący miejsce w senacie. Warto nadmienić, że Cyceron nie wstydził się „groszkowego” przydomka i był przekonany, że uda mu się go uszlachetnić.

Tak o pochodzeniu imieniu Cycerona wspomina Plutarch:

Można tez przypuszczać, że ten, kto w tym rodzie otrzymał przydomek Cycerona, czyli Grochala, był człowiekiem zasługującym niewątpliwie na trwałą pamięć: dzięki temu potomkowie jego nie zarzucili tego przydomka, ale chętnie go sobie zatrzymali, choć z pewnością narażał ich na niejedną złośliwość. Bo po łacinie „cicer” oznacza groch, a ów pierwszy „Cyceron” miał właśnie, jak się zdaje, na końcu nosa ciemną brodawkę, podobną do grochu, i od niej otrzymał swój przydomek.

Plutarch z Cheronei, Żywot Cycerona, 1

Źródła wykorzystane
  • Plutarch z Cheronei, Żywot Cycerona, I

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów