Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cyceron i groszek

Cyceron
Cyceron

Cyceron, składając w ofierze srebrny puchar, w inskrypcji zamiast przydomka Cyceron kazał wyryć pierwsze litery pozostałych imion oraz ziarnko grochu (w języku łacińskim cicer znaczy „groch”).

Dowodzi to z pewnością dystansu Cycerona do swojego przydomka, a także uzasadnia jego sukces w polityce Rzymu, jako człowieka homo novus – pierwszego w rodzie, który objął urząd gwarantujący miejsce w senacie. Warto nadmienić, że Cyceron nie wstydził się „groszkowgo” przydomka i był przekonany, że uda mu się go uszlachetnić.

Tak o pochodzeniu imieniu Cycerona wspomina Plutarch:

Można tez przypuszczać, że ten, kto w tym rodzie otrzymał przydomek Cycerona, czyli Grochala, był człowiekiem zasługującym niewątpliwie na trwałą pamięć: dzięki temu potomkowie jego nie zarzucili tego przydomka, ale chętnie go sobie zatrzymali, choć z pewnością narażał ich na niejedną złośliwość. Bo po łacinie „cicer” oznacza groch, a ów pierwszy „Cyceron” miał właśnie, jak się zdaje, na końcu nosa ciemną brodawkę, podobną do grochu, i od niej otrzymał swój przydomek.

Plutarch z Cheronei, Żywot Cycerona, I

Źródła wykorzystane
  • Plutarch z Cheronei, Żywot Cycerona, I

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów