Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czy antyczni Rzymianie podawali sobie ręce?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Nagrobek rzymski zlokalizowany w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie. Relief ukazuje dwóch mężczyzn w klasycznym uścisku dłoni
Nagrobek rzymski zlokalizowany w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie. Relief ukazuje dwóch mężczyzn w klasycznym uścisku dłoni.

Jak się okazuje wymiana uścisków dłoni jest zwyczajem, który sięga aż czasów starożytnej Grecji, mniej więcej V wieku p.n.e. Wiemy o tym za sprawą zachowanych przekazów i artefaktów.

Naturalnym w związku z tym jest to, że takie zasady życia społecznego występowały także w antycznym Rzymie. Posiadamy dużą liczbę zachowanych reliefów lub monet, na których dostrzec możemy postaci podające sobie prawe dłonie (tzw. dextrarum iunctio). Jak się okazuje, taka forma zachowania miała głównie charakter ceremonialny, która wyrażała silną więź między dwoma osobami, np. między kobietą i mężczyzną w trakcie zaślubin, między dwoma podmiotami zawierającymi ugodę, między patronem a wyzwoleńcem czy też po prostu na znak pokoju i pojednania.

Możliwym jest więc przypuszczenie, że nie podawano sobie dłoni w każdych i codziennych sytuacjach (tak jak robimy my dzisiaj), a raczej w momencie bardziej formalnym.

Podawanie przedramienia?

Filmy z Hollywood (m.in. „Gladiator”) zbudowały i umocniły pogląd, jakoby Rzymianie w momencie powitania podawali sobie przedramienia. Jak wiemy takie przywitanie jest znacznie bardziej wyraziste, cielesne oraz wręcz symboliczne i zdaniem wielu lepiej oddawało charakter żyjących w zgodzie z zasadami i lojalnych Rzymian.

Nie posiadamy żadnych realnych dowodów (w formie płaskorzeźby czy przekazu) sugerującego, aby właśnie „podanie przedramion” było typowym rzymskim, męskim przywitaniem. Wydaje się, że jest to raczej późniejsza inwencja, która była powielana i tworzyła wokół Rzymian oraz ich świata pewną aurę doskonałości.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów