Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czy Rzymianie używali gwizdków na polu bitwy?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczny rzymski gwizdek, datowany na I-III wiek n.e.
Antyczny rzymski gwizdek, datowany na I-III wiek n.e. | Appels & Laycock, Roman Buckles & Military Fittings

Na terenach będących niegdyś pod panowaniem Imperium Rzymskiego naukowcy znajdują wiele ciekawych obiektów. Wśród nich są gwizdki. Pytanie jednak czy gwizdki, poza życiem codziennym, były także stosowane w armii rzymskiej, m.in. w trakcie działań wojennych?

W serialu produkcji HBO – „Rzym” – w jednej z początkowych scen ukazane zostaje nam starcie sił rzymskich w połowie I wieku p.n.e. Twórcy serialu zdecydowali się odwzorować, jak mogło wyglądać wydawanie rozkazów, przemieszczanie oddziałów oraz wycofanie pierwszej linii, aby do walki wkroczyli żołnierze o świeżych siłach. W serialu widzimy jak centurion dowodzi swoim oddziałem właśnie przy pomocy gwizdka.

Należy jednak zaznaczyć, że nie posiadamy żadnej informacji w antycznych źródłach mówiących jakoby rzymscy centurioni lub innej rangi wojskowi wydawali rozkazy poprzez gwizdki. Taka wersja zdarzeń jest wciąż dyskutowana wśród naukowców, jednak bez wyraźniejszych wniosków. Co więcej, żaden z odnalezionych gwizdków nie został odnaleziony stricte w rzymskich fortyfikacjach, który sugerowałby jego użycie dla działań wojennych lub treningowych.

Szukając materiałów nie natrafiłem na jakiekolwiek wiarygodne informacje opowiadające się za używaniem gwizdków w legionach. Z tego względu sądzą, że w gwarze walki opierano się na sygnalizacji przy pomocy sztandarów/flag lub instrumentów. Z instrumentów najbardziej znane i związane z życiem wojskowym były trąby (tuba) i rogi sygnałowe (1. cornu wykorzystywane przez żołnierza cornicen; lub 2. buccina przez bucinatora).

Na długich dystansach, np. między fortami, przekazywano wiadomości poprzez znaki świetlne – rozpalone ogniska na wzgórzach.

Źródła wykorzystane
  • Military Signaling, "The Romans in britain"
  • Roman Army Talk

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów