Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czy Rzymianie wiedzieli, że świat był niebieską kulą?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk rzymski przedstawiający Zeusa na tronie z kulą ziemską
Fresk rzymski przedstawiający Zeusa na tronie z kulą ziemską

Istnieją mocne dowody na to, że starożytni Grecy i Rzymianie wiedzieli, że świat jest kulą, zanim dowiedziała się o tym reszta świata.

Pierwsze znalezione dowody wizualne pochodzą z malowidła ściennego w starożytnym rzymskim mieście Pompeje. Obraz przedstawia Jowisza-Zeusa siedzącego na tronie ze światem u stóp. Zadziwiające jest to, że Ziemia jest pomalowana jako niebieska kula, dokładnie tak, jak widzieli to nasi astronauci z kosmosu. Skąd rzymski artysta wiedział, że nasza ziemia jest okrągła i że wygląda jak niebieska kula?

Drugim dowodem jest gigantyczny posąg rzymskiego cesarza Konstantyna. W lewej ręce trzyma kulę świata, a w prawej berło.

Trzeci dowód przedstawia Boginię Uranię trzymającą w dłoni ziemię. Posąg ten jest rzymską kopią greckiego oryginału datowanego na czasy Aleksandra Wielkiego w IV wieku p.n.e. Znaleziono go w willi cesarza Hadriana.
Urania to grecka bogini astronomii i córka Zeusa. Jej imię dosłownie oznacza „Niebiański” i opisuje jej rolę jako bogini gwiazd. Twierdziła, że ​​potrafi inspirować i kierować mężczyznami, a jednocześnie ma moc przewidywania przyszłości. Zwykle przedstawia się ją jako mającą na głowie koronę z gwiazd, ubraną w szatę pokrytą gwiazdami i trzymającą w jednej ręce kulę ziemską.

Autor: Lawrence (tłumaczenie z języka angielskiego: Jakub Jasiński)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów