Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dedykacja świątyni Junony Monety

Świątynia Junony Moneta
Świątynia Junony Moneta

Dnia 1 czerwca 384 roku p.n.e. zbawca Rzymu Marek Furiusz Kamillus ogłosił budowę świątyni Junony Monety. Budowlę dedykowano w 344 roku p.n.e. na północnym wzniesieniu Kapitolu, gdzie niegdyś – według tradycji – stał dom Manliusza Kapitolinusa1, a jeszcze wcześniej zapewne zamek (arx) królów. Przydomek Moneta znaczy Ostrzegająca, Doradzająca, od łacińskiego słowa monere.

Junona Moneta jest to drugie imię używane w odniesieniu do bogini Junony. Junona Moneta była strażniczką skarbu państwa. Pierwotnie, przez cztery wieki, w świątyni wybijano monety. Później w w pobliżu Koloseum – za panowania Domicjana – powstała mennica państwowa.

Przy świątyni trzymano gęsi, które były świętym ptakiem tej bogini, jako symbol czystości i przywiązania do domu oraz czujności. To zgodnie z tradycją te ptaki zaalarmowały broniących się Rzymian na Kapitolu przed atakiem Galów w 390 roku p.n.e.

Słowo „moneta” jest po dziś dzień nazwą pieniądza metalowego.

Przypisy
  1. Manliusz Kapitolinus był bohaterem Rzymian, który jako pierwszy usłyszał gęgot gęsi i zaalarmował Rzymian o nachodzących znienacka Galach. Uratowanie Kapitolu przed zdobyciem przysporzyło mu wielką popularność. Z czasem został oskarżony o próby dokonania przewrotu i uznania się królem. Karą była śmierć, a jego dom na Kapitolu został zniszczony.
Źródła wykorzystane
  • Peter J. Aicher, Rome Alive: A Source-Guide to the Ancient City, Volume I
  • Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta, 6. 20. 9

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów