Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dies lustricus – dzień oczyszczenia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie dziecko
Rzymskie dziecko

Dies lustricus („dzień oczyszczenia”) był to rzymski obrzęd, który przeprowadzano wobec noworodków. W przypadku dziewczynek przeprowadzano go w ósmym dniu od narodzin, a w przypadku chłopców dziewiątym. 

Mało wiemy o samej procedurze rytuału, ale wiemy że właśnie tego dnia rodzice nadawali swoim dzieciom imiona. Dlatego też niekiedy znajdywane są rzymskie nagrobki noworodków bez podanego imienia. Najmłodszy noworodek, którego grób posiadał imię, miało dziewięć dni.

Wysoki wskaźnik śmiertelności noworodków w Rzymie – wynoszący około 40% – zapewne spowodował, że uważano pierwsze dni dziecka za przełomowe. Przez ten czas, w aspekcie socjalnym, dziecko nie istniało. Uważa się także, że dies lustricus był momentem, kiedy dziecko otrzymywało bullę – medalion z amuletem w środku który chronił go aż do osiągnięcia dorosłości.

Źródła wykorzystane
  • Maureen Carroll, Infancy and Earliest Childhood in the Roman World: 'A Fragment of Time'

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów