Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dies lustricus – dzień oczyszczenia

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie dziecko
Rzymskie dziecko

Dies lustricus („dzień oczyszczenia”) był to rzymski obrzęd, który przeprowadzano wobec noworodków. W przypadku dziewczynek przeprowadzano go w ósmym dniu od narodzin, a w przypadku chłopców dziewiątym. 

Mało wiemy o samej procedurze rytuału, ale wiemy że właśnie tego dnia rodzice nadawali swoim dzieciom imiona. Dlatego też niekiedy znajdywane są rzymskie nagrobki noworodków bez podanego imienia. Najmłodszy noworodek, którego grób posiadał imię, miało dziewięć dni.

Wysoki wskaźnik śmiertelności noworodków w Rzymie – wynoszący około 40% – zapewne spowodował, że uważano pierwsze dni dziecka za przełomowe. Przez ten czas, w aspekcie socjalnym, dziecko nie istniało. Uważa się także, że dies lustricus był momentem, kiedy dziecko otrzymywało bullę – medalion z amuletem w środku który chronił go aż do osiągnięcia dorosłości.

Źródła wykorzystane
  • Maureen Carroll, Infancy and Earliest Childhood in the Roman World: 'A Fragment of Time'

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów