Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dlaczego chrześcijanie zdecydowali się witać Zeusa!

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja cesarza Tytusa
Rekonstrukcja cesarza Tytusa

Gdy rzymski dowódca Tytus stłumił brutalne powstanie w Jerozolimie i Judei, obmyślił 4 rozwiązania, które zapobiegną jego powtórzeniu się.

  1. Najpierw nakazał zrównać z ziemią świątynię żydowską, a całe jej wyposażenie spalić lub wywieźć do Rzymu.
  2. Po drugie, zakazał i spalił ich Tory i inne pisma święte, które znalazł w Judei.
  3. Po trzecie, nakazał aresztowanie, uwięzienie i egzekucję każdego, kto wypowiadał imię żydowskiego boga.
  4. Po czwarte, aby wyegzekwować swoje edykty i utrzymać jedność w Cesarstwie, rozkazał swoim żołnierzom wymagać od wszystkich obywateli, aby na żądanie ofiarowali kadzidło jednemu z bogów. Jeśli odmówią lub złożą kadzidło żydowskiemu bogu, zostaną aresztowani, uwięzieni i straceni.

Ten ostateczny edykt dotyczył nie tylko Żydów, ale także chrześcijan, którzy modlili się do żydowskiego boga jako pochodnej Jehowy (Jehowa, co oznacza „Jehowa zbawia” i którego imię błędnie przetłumaczono jako „Jozue”).

Z wyjątkiem kilku radykałów, którzy zostali natychmiast straceni za nielojalność wobec bogów Imperium, większość Żydów i chrześcijan poddała się nowym edyktom. Żydzi postanowili zwracać się do Jowisza po imieniu. Chrześcijanie, z których większość stanowili greccy niewolnicy pracujący jako nauczyciele dla bogatych rzymskich rodzin, postanowili czcić najwyższego Boga Zeusa jako przedstawiciela „Jehowy”.

Kiedy więc rzymski żołnierz prosił Żyda o oddanie czci bogom, Żyd odpowiadał: „Witaj, Jowiszu!” a chrześcijanin powiedziałby: „Witaj Zeusie!” W ten sposób pozostali przy życiu i pod ziemią ze swoimi przekonaniami.

Autor: Lawrence (tłumaczenie z języka angielskiego: Jakub Jasiński)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów