Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dobrze zachowany hełm rzymski z Serbii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dobrze zachowany hełm rzymski z Serbii
Dobrze zachowany hełm rzymski z Serbii

Dobrze zachowany starożytny hełm rzymski z II wieku n.e., który został znaleziony w miejscowości Sivac (północna Serbia). Obiekt obecnie znajduje się w zbiorach muzeum w Sombor.

Naukowcy podejrzewają, że osoba nosząca hełm mogła brać udział w ekspedycji karnej przeciwko Jazygom w Panonii w latach 167-171 n.e. i 177-178 n.e. Na hełmie znajduje się inskrypcja C*III*IVL*M*I*EVC, który rozumie się jako: C(ohors) quatra IVL(iana) M(anipulus) primus LVC(ii). Badacze tłumaczą, że właścicielem hełmu był jeździec jazdy w pierwszym manipule centuriona Lucjusza w czwartej kohorcie Iuliana.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów