Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dobrze zachowany hełm rzymski z Serbii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Dobrze zachowany hełm rzymski z Serbii
Dobrze zachowany hełm rzymski z Serbii

Dobrze zachowany starożytny hełm rzymski z II wieku n.e., który został znaleziony w miejscowości Sivac (północna Serbia). Obiekt obecnie znajduje się w zbiorach muzeum w Sombor.

Naukowcy podejrzewają, że osoba nosząca hełm mogła brać udział w ekspedycji karnej przeciwko Jazygom w Panonii w latach 167-171 n.e. i 177-178 n.e. Na hełmie znajduje się inskrypcja C*III*IVL*M*I*EVC, który rozumie się jako: C(ohors) tertia IVL(iana) M(anipulus) primus LVC(ii). Badacze tłumaczą, że właścicielem hełmu był jeździec jazdy w pierwszym manipule centuriona Lucjusza w czwartej kohorcie Iuliana.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów