Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Droga Clivus Capitolinus

Clivus capitolinus zaczynające w pobliżu świątyni Saturna
Clivus capitolinus zaczynające w pobliżu świątyni Saturna. | Zdjęcie: Ursus | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Droga Clivus Capitolinus („Wzniesienie Kapitolińskie”)była głównym traktem prowadzącym na Kapitol rzymski. Droga była kontynuacją Via Sacra i ciągnęła się od Forum Romanum do Świątyni Jowisza Najlepszego Największego. Clivus Capitolinus był ostatnim i najważniejszym odcinkiem trasy rzymskich triumfów. Warto wspomnieć, że droga ta była jedną z najstarszych w Rzymie.

Podobno Juliusz Cezar przebył cały trakt na kolanach, aby odwrócić zły omen jaki pojawił się w czasie jego triumfu. Na co dzień droga była mocno zatłoczona i dochodziło do wielu kolizji oraz okaleczeń. Problemy pojawiały się najczęściej, kiedy muły ciągnące pod górę wóz ze zbyt dużym ładunkiem musiały się zatrzymać w tłoku przechodniów. Wówczas było podobno najniebezpieczniej.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów