Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Droga Clivus Capitolinus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Clivus capitolinus zaczynające w pobliżu świątyni Saturna
Clivus capitolinus zaczynające w pobliżu świątyni Saturna. | Zdjęcie: Ursus | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Droga Clivus Capitolinus („Wzniesienie Kapitolińskie”)była głównym traktem prowadzącym na Kapitol rzymski. Droga była kontynuacją Via Sacra i ciągnęła się od Forum Romanum do Świątyni Jowisza Najlepszego Największego. Clivus Capitolinus był ostatnim i najważniejszym odcinkiem trasy rzymskich triumfów. Warto wspomnieć, że droga ta była jedną z najstarszych w Rzymie.

Podobno Juliusz Cezar przebył cały trakt na kolanach, aby odwrócić zły omen jaki pojawił się w czasie jego triumfu. Na co dzień droga była mocno zatłoczona i dochodziło do wielu kolizji oraz okaleczeń. Problemy pojawiały się najczęściej, kiedy muły ciągnące pod górę wóz ze zbyt dużym ładunkiem musiały się zatrzymać w tłoku przechodniów. Wówczas było podobno najniebezpieczniej.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów