Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Drugie dno reformy kalendarza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski kalendarz rolniczy
Rzymski kalendarz rolniczy

Urząd najwyższego kapłana Rzymu „Pontifex Maximus” dawał wielkie możliwości. Jedną z funkcji była opieka nad kalendarzem, co łączyło się przykładowo z wyznaczaniem kolejnych miesięcy. To tłumaczy dlaczego w 46 r. p.n.e. kalendarzowy grudzień wypadł we wrześniu. Wpływanie na kalendarz miało na celu chociażby skracanie, czy wydłużanie czasu trwania kadencji innych urzędników.

Osobą która położyła temu kres był sam Gajusz Juliusz Cezar – przynajmniej teoretycznie. To on zarządził reformę kalendarza i stary tzw. rzymski zamienił na juliański. Mógł to zrobić jedynie piastując urząd najwyższego kapłana Rzymu. Jego kadencja jednak nie trwała rok, bo od 63 r. p.n.e. do śmierci. Jest więcej niż pewne, że sam manipulował kalendarzem i wiedząc jakie możliwości daje tytuł Pontifex Maximus postanowił „odciążyć” innych urzędników od kłopotania się kwestią kalendarza. Oczywiście nie bez znaczenia pozostawała również deregulacja o kwartał.

Autor: Kacper Wawrzyniak
Źródła wykorzystane
  • "Wikipedia"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów