Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Drugie dno reformy kalendarza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski kalendarz rolniczy
Rzymski kalendarz rolniczy

Urząd najwyższego kapłana Rzymu „Pontifex Maximus” dawał wielkie możliwości. Jedną z funkcji była opieka nad kalendarzem, co łączyło się przykładowo z wyznaczaniem kolejnych miesięcy. To tłumaczy dlaczego w 46 r. p.n.e. kalendarzowy grudzień wypadł we wrześniu. Wpływanie na kalendarz miało na celu chociażby skracanie, czy wydłużanie czasu trwania kadencji innych urzędników.

Osobą która położyła temu kres był sam Gajusz Juliusz Cezar – przynajmniej teoretycznie. To on zarządził reformę kalendarza i stary tzw. rzymski zamienił na juliański. Mógł to zrobić jedynie piastując urząd najwyższego kapłana Rzymu. Jego kadencja jednak nie trwała rok, bo od 63 r. p.n.e. do śmierci. Jest więcej niż pewne, że sam manipulował kalendarzem i wiedząc jakie możliwości daje tytuł Pontifex Maximus postanowił „odciążyć” innych urzędników od kłopotania się kwestią kalendarza. Oczywiście nie bez znaczenia pozostawała również deregulacja o kwartał.

Autor: Kacper Wawrzyniak
Źródła wykorzystane
  • "Wikipedia"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów