Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dziecięce zabawy w starożytnym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zapasy i gry orzechowe dzieci
Zapasy i gry orzechowe dzieci. Sarkofag, Paryż, Luwr

To, że starożytni Rzymianie lubili się bawić, nie jest tajemnicą dla nikogo, kto ma nawet nikłe pojęcie na temat historii Rzymu. Wspaniałe słynne budowle jak Amfiteatr Flawiuszów, Circus Maximus, Amfiteatr w Pompejach i wiele innych mniej znanych budowli tego typu, w których to odbywały się liczne wydarzenia jak naumachie, walki gladiatorów czy wyścigi rydwanów, tylko to potwierdzają. Jednak co z dziećmi? Czy one też miały swoje zabawy? Jeśli tak to jakie? Czy posiadały swoje zabawki?
Odpowiedź na te pytania brzmi: TAK!
Dzieci antycznych Rzymian nie miały placów zabaw, ich placem była ulica. Dzieci lubiły bawić się w chowanego oraz ciuciubabkę, budowały też wieże z różnorakich przedmiotów i korzystając z orzechów włoskich, czasami małych kamieni starały się ją zburzyć. Chłopcy bawiąc się w żołnierzy, brali patyki i udając że dosiadają koni radośnie biegali po ulicy. Dzieci grały również w hacele.

Zabawki dla dzieci również wtedy istniały, znano je już na długo przed powstaniem Rzymu. W grobach dzieci archeolodzy niekiedy znajdują lalki (pupa) do zabawy. Nie jest to jednak to zwykły kawałek materiału, w którym ktoś wyrzeźbił ludzką postać kobiety. Otóż owe pupa mają ruchome ręce i nogi, a wykonane są zazwyczaj z drewna, kości słoniowej lub terakoty. Dzieci miały również do dyspozycji huśtawki oraz frygi.

Autor: Piotr Szuba
Źródła wykorzystane
  • Alberto Angela, Jeden dzień w starożytnym Rzymie, Warszawa 2021

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów