Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Epikurejczycy wyrzuceni z Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Roberto Bompiani, Rzymska uczta
Roberto Bompiani, Rzymska uczta

Rzymianie wypędzili ze swojej stolicy epikurejczyków Alajkosa i Filiskosa za to, że ci wtajemniczyli młodych w nowe i występne sposoby osiągania rozkoszy.

Epikurejczycy wypędzeni zostali albo w 173, albo 154 roku p.n.e. Obaj zapewne byli Grekami i stanowili niepożądany element w społeczeństwie rzymskim. W tym czasie władza często stosowała wypędzenie (relegatio) jako formę usuwania niechcianych cudzoziemców z miasta.

Podobny los spotkał filozofów Karneadesa z Cyreny i Diogenesa z Seleucji, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia Rzymu w roku 155 p.n.e. Zapewne niektóre nauki udzielane przez filozofów w tamtym czasie nie zawsze spotykały się z dobrym odbiorem, zwłaszcza epikurejczyków.

Źródła wykorzystane
  • Elian Klaudiusz, Varia historia, XIX.XII

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów