Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Epikurejczycy wyrzuceni z Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Roberto Bompiani, Rzymska uczta
Roberto Bompiani, Rzymska uczta

Rzymianie wypędzili ze swojej stolicy epikurejczyków Alajkosa i Filiskosa za to, że ci wtajemniczyli młodych w nowe i występne sposoby osiągania rozkoszy.

Epikurejczycy wypędzeni zostali albo w 173, albo 154 roku p.n.e. Obaj zapewne byli Grekami i stanowili niepożądany element w społeczeństwie rzymskim. W tym czasie władza często stosowała wypędzenie (relegatio) jako formę usuwania niechcianych cudzoziemców z miasta.

Podobny los spotkał filozofów Karneadesa z Cyreny i Diogenesa z Seleucji, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia Rzymu w roku 155 p.n.e. Zapewne niektóre nauki udzielane przez filozofów w tamtym czasie nie zawsze spotykały się z dobrym odbiorem, zwłaszcza epikurejczyków.

Źródła wykorzystane
  • Elian Klaudiusz, Varia historia, XIX.XII

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów