Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Etymologia łacińskich nazw

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Warron
Warron

Według Marka Terencjusza Warrona, którego dzieła zachowały się w bardzo niewielkiej oraz wybrakowanej formie, możemy prześledzić etymologię łacińskich nazw związanych z powstaniem miasta Rzym. I tak, miejsce, gdzie dziś znajduje się Rzym, nazywało się Septimontium, od siedmiu wzgórz, które później zostały objęte murami Miasta.

Nazwa wzgórza Kapitol pochodzić ma od czaszki (caput), jako że w miejscu tym podczas kopania fundamentów świątyni Jowisza znaleziono podobno ludzką głowę.

Przekaz o Kapitolu i jego nazwie pozostawił Pliniusz Starszy. Wspomina on niejakiego Olenusa Calenusa, który był augurem w etruskim mieście Weje. W trakcie sprawowania swojego urzędu dowiedział się, że w Rzymie w ziemi w której powstawały fundamenty świątyni Jowisza na Kapitolu znaleziono czaszkę. Dowiedziawszy się o tym uznał to za ważny okej i zapragnął przenieść artefakt z Rzymu do swojego miasta. Kiedy przybyli do niego rzymscy posłowie – jako jednego z największych augurów – chcąc usłyszeć jego opinię i wyjaśnienie znaku, on gestami i swoją laską wyznaczył teren świątyni i zapytał „Tu więc ma być, jak powiadacie, Rzymianie, świątynia Jowisza Najlepszego, Największego? Tu znaleźliśmy czaszkę?”. Liwiusz utrzymywał, że gdyby odpowiedzieli na to pytanie twierdząco, szczęśliwy los, który ten znak zapowiadał dla Rzymu, przeszedłby na miasto Weje. Lecz mieli ostrzeżenie i w ten sposób mu zaprzeczyli: „Wcale nie tu, my mówimy, ale w Rzymie znaleziono głowę”.

Kapitol nazywano także Wzgórzem Tarpejskim.

Źródła wykorzystane
  • Joseph Rykwert, Idea miasta. Antropologia formy miasta w Rzymie, w Italii i w świecie starożytnym
  • Marcus Terentius Varro, De Lingua Latina

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów