Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Falcata – broń iberyjska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Falcata
Falcata

Falcata, czyli broń iberyjska, którą wykorzystywano między innymi w czasie II wojny punickiej. Wojska kartagińskie, rekrutujące wojowników z Półwyspu Iberyjskiego, posiadały na stanie tego typu uzbrojenie. Obiekt znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Murcji (południowa Hiszpania).

Jak się okazuje, falcata była bardzo skuteczną bronią białą, która zdolna była przerąbać pancerze i miecze rzymskie – wynikało to z dobrej jakości stali. Falcata miała około pół metrowej długości ostrze, zakrzywione i służące głównie do cięcia.

Na bazie falcaty wprowadzono później w legionach rzymskich cięższy i szerszy gladius – tzw. gladius hispanensis.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów