Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Feniks w przekazie Pliniusza Starszego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Feniks na rzymskim malunku
Feniks na rzymskim malunku | Zdjęcie: akg-images / Erich Lessing

Pliniusz Starszy w swoim zachowanym dziele „Historia naturalna” pozostawił nam wiele informacji o najróżniejszych gatunkach zwierząt, jak i stworzeniach, które zrodziły się w głowach ludzi. Świetnym przykładem tej drugiej grupy jest sławny feniks.

Według przekazów Pliniusza feniks żyje w Arabii i jak sam twierdzi, nie wie czy informacje o tym niesamowitym zwierzęciu nie są jedynie bajką. Feniks ma być wielkości orła, szyję w kolorze złotym, a resztę ciała w purpurze; ogon z kolei posiada niebieskie i czerwone pióra. Feniks ma żyć 540 lat1 i kiedy się starzeje buduje gniazdo z gałązek cynamonowca i kadzidłowca, a następnie tam umiera. Z zachowanych kości i popiołu rodzi się nowy ptak, który jako jeszcze pisklę przenosi gniazdo do Miasta Słońca2 i tam składa je na ołtarzu ku czci boga Słońca; tym samym oddaje cześć swojemu poprzednikowi.

Co jest interesujące, Pliniusz przekazuje za Korneliuszem Walerianusem, że feniks miał przybyć niegdyś do Egiptu zarządzanego przez Rzymian – podczas konsulatu Kwintusa Pluacjusza i Sekstusa Papiniusza w 36 roku n.e. W Rzymie z kolei pojawić się miał za rządów cesarza Klaudiusza w 47 roku n.e. i pokazany został na comitium, w miejscu gdzie odbywały się zgromadzenia ludowe. Obie jednak te rewelacje Pliniusz uznaje jednak za fałsz.

Nadmienić należy, że niewykluczonym jest, że pisarze antyczni utożsamiali mitycznego feniksa z bażantem złocistym (Chrysolophus pictus).

Przypisy
  1. Herdot uważał, że feniks żyje 500 lat; inne źródła podawały ponad tysiąc lat.
  2. Prawdopodobnie Heliopolis, w górnym Egipcie.
Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, X.2.3

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów