Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Forma Urbis Romae – mapa Rzymu

Fragment Forma Urbis Romae - antycznej mapy Rzymu. Widoczna na planie ulica u góry to Vicus Patricius, południowy odcinek ulicy zwanej dzisiaj Via Urbana.
Fragment Forma Urbis Romae - antycznej mapy Rzymu. Widoczna na planie ulica u góry to Vicus Patricius, południowy odcinek ulicy zwanej dzisiaj Via Urbana.

Forma Urbis Romae nazywana także (Forma Urbis Severiana) to pochodząca z czasów dynastii Sewerów (193-235 n.e.) mapa starożytnego Rzymu. Jest to jedyny zachowany ze starożytności plan tego typu.

Forma Urbis Romae została sporządzona w latach 203-211 n.e. Wyryto ją na ok. 150 marmurowych płytach o wymiarach 2x1m. Całość, o wymiarach 18x13m, osadzono na wewnętrznej ścianie Świątyni Pokoju (Templum Pacis).

Mapa była wykonana w skali 1:240, co znaczy że była wystarczająco dokładna, by ukazać bloki, termy czy świątynie w samym centrum Rzymu. Twórcy stosowali oznakowania wraz z takimi szczegółami, jak kolumny czy ciągi schodów. Plany tego typu służyły do utrzymania porządku na działkach budowlanych – sporządzano je zatem co jakiś czas, kiedy tylko poprzednia wersja uległa dezaktualizacji.

Marmurowa mapa znajdowała się na ścianie Świątyni Pokoju. Obecnie ściana ta stanowi część zespołu bazylikowego św. Kosmy i Damiana.

W średniowieczu plan ulegał stopniowemu niszczeniu. Marmurowych elementów używano jako materiału budowlanego bądź do produkowania wapna. Dotychczas odnaleziono ok. 10% oryginalnej powierzchni planu w postaci ponad tysiąca marmurowych fragmentów przechowywanych w Muzeach Kapitolińskich. Do tej pory udało się badaczom zidentyfikować ponad 250 fragmentów mapy, bazując na uchwyceniu znanych punktów orientacyjnych, takich jak Koloseum lub Cyrk Wielki.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów