Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Forum Boarium – targ zwierząt

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

File source: //commons.wikimedia.org/wiki/File:RomaArcoGianoCostantino2.JPG
Łuk Janusa - IV wieku n.e., zlokalizowany między Forum Boarium, a Velabrum, Rzym

W starożytnym Rzymie jednym z najstarszych forów było Forum Boarium. Forum Boarium wraz z Forum Holitorium1 były usytuowane w strategicznym punkcie nad Tybrem przy pierwszej przeprawie przez rzekę.

Forum Boarium było rozległym placem otoczonym kolumnami, gdzie sprzedawano zwierzęta, głównie bydło, jednak można było zaopatrzyć się również w ryby i drób2. Gdzieniegdzie były usytuowane solidne zadaszenia, natomiast większość stanowiły namioty i prowizoryczne stragany. W centralnej części znajdował się posąg byka wykonany z brązu, który w zgiełku tam panującym stanowił dobry punkt orientacyjny.

Forum Boarium było podzielone na sektory. W jednym można było nabyć kozy i owce, w innym poćwiartowane mięso nie tylko zwierząt hodowlanych, ale także m.in. saren, zajęcy czy dzików. W jeszcze innym sektorze można było kupić bydło. O ile sektory z poćwiartowanym mięsem oraz owcami i kozami były dość ciasne, sektor z bydłem wyglądał inaczej. Był to wielki plac bez straganów otoczony ogrodzeniem, na którym stały zwierzęta.

Autor: Piotr Szuba
Przypisy
  1. Forum Holitorium było targiem warzywnym, znajdującym się obok Forum Boarium.
  2. Poza nimi można było też nabyć zwierzęta egzotyczne jak papugi, flamingi czy jeżozwierze.
Źródła wykorzystane
  • Alberto Angela, Jeden dzień w starożytnym Rzymie, Warszawa 2021

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów