Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fresk rzymski ukazujący „sąd Salomona”?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk rzymski ukazujący "sąd Salomona"?
Fresk rzymski ukazujący "sąd Salomona"?

Fresk rzymski ukazujący Pigmeja-żołnierza z wielkim uniesionym tasakiem, zawieszonym nad dzieckiem wyciągniętym na stole. Jedna kobieta przytrzymuje dziecko, inna błagalnie klęczy przed trzyosobowym trybunałem, jakby prosiła o litość.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że to ilustracja starotestamentowej sceny „sądu Salomona”, w której żydowski król rozstrzygnął spór między kobietami o to, która z nich jest matką dziecka, każąc przepołowić obiekt sporu. Nie do końca jasny jest przekaz tej karykatury. Większość opracowań sugeruje, że scena ta to drwina z religii żydowskiej i próba jej ośmieszenia.

Obiekt został znaleziony w jednym z domów w Pompejach.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów