Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fresk rzymski ukazujący „sąd Salomona”?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk rzymski ukazujący "sąd Salomona"?
Fresk rzymski ukazujący "sąd Salomona"?

Fresk rzymski ukazujący Pigmeja-żołnierza z wielkim uniesionym tasakiem, zawieszonym nad dzieckiem wyciągniętym na stole. Jedna kobieta przytrzymuje dziecko, inna błagalnie klęczy przed trzyosobowym trybunałem, jakby prosiła o litość.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że to ilustracja starotestamentowej sceny „sądu Salomona”, w której żydowski król rozstrzygnął spór między kobietami o to, która z nich jest matką dziecka, każąc przepołowić obiekt sporu. Nie do końca jasny jest przekaz tej karykatury. Większość opracowań sugeruje, że scena ta to drwina z religii żydowskiej i próba jej ośmieszenia.

Obiekt został znaleziony w jednym z domów w Pompejach.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów