Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fresk rzymski ukazujący triremę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fresk rzymski ukazujący triremę
Fresk rzymski ukazujący triremę

Fresk rzymski ukazujący triremę w trakcie naumachii (bitwy morskiej). Malowidło znajdowało się w świątyni Izydy w Pompejach. Obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Trirema był to odpowiednik greckiego statku triery. Posiadał trzy rzędy wioseł. W czasie bitwy okręty próbowały zniszczyć się nawzajem taranami, lub poprzez przerzucanie na pokłady okrętów nieprzyjaciela „kruków” (pomostów bojowych), po których przechodzili żołnierze dokonując abordażu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów