Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Frigidarium i termy w Pompejach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Frigidarium w termach w Pompejach
Frigidarium w termach w Pompejach

Frigidarium – basen z zimną wodą – znajdujący się w jednej z zachowanych łaźni na forum rzymskiego miasta Pompeje. Te łaźnie były jednymi z mniejszych w mieście, jednak z pewnością także najbardziej udekorowanymi.

Z powodu silnych trzęsień nawiedzających okolice, do roku 79 n.e. (wybuchu Wezuwiusza) w użyciu był tylko kompleks term na forum. Łaźnie znajdują się na przecięciu się dróg Via del Foro i Via di Nolai i stanowią także kompleks insuli (domów mieszkalnych).

Termy na forum w Pompejach odkryto w roku 1823. Zachowały się one w wyjątkowo dobrym stanie. Wyróżnić można tutaj dwie sekcji: jedną dla mężczyzn, drugą dla kobiet. Dla odwiedzających były pomieszczenia z gorącą, ciepłą i zimną wodą. Termy posiadały także tzw. calidarium, czyli pomieszczenie z parą wodną, toalety oraz plac do ćwiczeń dla mężczyzn.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów