Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Frigidarium i termy w Pompejach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Frigidarium w termach w Pompejach
Frigidarium w termach w Pompejach

Frigidarium – basen z zimną wodą – znajdujący się w jednej z zachowanych łaźni na forum rzymskiego miasta Pompeje. Te łaźnie były jednymi z mniejszych w mieście, jednak z pewnością także najbardziej udekorowanymi.

Z powodu silnych trzęsień nawiedzających okolice, do roku 79 n.e. (wybuchu Wezuwiusza) w użyciu był tylko kompleks term na forum. Łaźnie znajdują się na przecięciu się dróg Via del Foro i Via di Nolai i stanowią także kompleks insuli (domów mieszkalnych).

Termy na forum w Pompejach odkryto w roku 1823. Zachowały się one w wyjątkowo dobrym stanie. Wyróżnić można tutaj dwie sekcji: jedną dla mężczyzn, drugą dla kobiet. Dla odwiedzających były pomieszczenia z gorącą, ciepłą i zimną wodą. Termy posiadały także tzw. calidarium, czyli pomieszczenie z parą wodną, toalety oraz plac do ćwiczeń dla mężczyzn.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów