Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fulwia, Pomponia – silne rzymskie kobiety

Wizerunek Fulwii Antonii na monecie
Wizerunek Fulwii Antonii na monecie | Zdjęcie: Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com

Żona Marka Antoniusza, Fulwia, całkowicie ignorowała tradycje przędzalnicze i opiekę nad domem kobiety rzymskiej. Ponadto była według opisów rzymskich kobietą silną i samodzielną. 

Podobno po zabójstwie Cycerona kazała wbić w jego język swoje szpilki do włosów. Nienawidziła go bowiem za jego wrogość do Antoniusza i swojego pierwszego męża Klodiusza.

Z kolei Pomponia, żona brata Cycerona, który zginął w proskrypcjach zleconych przez Antoniusza, była także surową kobietą. Według Plutarcha, kiedy Antoniusz wysłał jej wyzwoleńca, który zdradził Cycerona, ta zmusiła go do odcięcia sobie kawałków ciała, a następnie ugotowania ich i zjedzenia.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Żywot Cycerona, 4

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów