Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fulwia, Pomponia – silne rzymskie kobiety

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wizerunek Fulwii Antonii na monecie
Wizerunek Fulwii Antonii na monecie | Zdjęcie: Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com

Żona Marka Antoniusza, Fulwia, całkowicie ignorowała tradycje przędzalnicze i opiekę nad domem kobiety rzymskiej. Ponadto była według opisów rzymskich kobietą silną i samodzielną. 

Podobno po zabójstwie Cycerona kazała wbić w jego język swoje szpilki do włosów. Nienawidziła go bowiem za jego wrogość do Antoniusza i swojego pierwszego męża Klodiusza.

Z kolei Pomponia, żona brata Cycerona, który zginął w proskrypcjach zleconych przez Antoniusza, była także surową kobietą. Według Plutarcha, kiedy Antoniusz wysłał jej wyzwoleńca, który zdradził Cycerona, ta zmusiła go do odcięcia sobie kawałków ciała, a następnie ugotowania ich i zjedzenia.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Żywot Cycerona, 4

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów