Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gdzie znajdowała się toaleta rzymska?

Rzymska toaleta
Rzymska toaleta

Prawie wszystkie prywatne domy rzymskie w Herkulanum i Pompejach posiadały toalety. Zazwyczaj znajdowały się one w kuchniach lub pod schodami (dom Herculaneum Casa del Gran Portale). Takie izolatki często nie posiadły drzwi, co w dzisiejszych czasach byłoby nie do pomyślenia.

Co ciekawe, prywatne latryny nie były podłączone do kanalizacji. Obawiano się, że rurami do mieszkań dostałyby się szczury. Jedynie bogatsze domostwa w Cesarstwie Rzymskim posiadały podłączone do ścieków toalety.

Źródła wykorzystane
  • Koloski-Ostrow Ann Olga, Talking heads: what toilets and sewers tell us about ancient Roman sanitation, "The conversation", 19 listopada 2015
  • Casson Lionel, Everyday Life in Ancient Rome, 1998

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów