Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gdzie znajdowała się toaleta rzymska?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska toaleta w Cerro da Vila
Rzymska toaleta w Cerro da Vila

Prawie wszystkie prywatne domy rzymskie w Herkulanum i Pompejach posiadały toalety. Zazwyczaj znajdowały się one w kuchniach lub pod schodami (dom Herculaneum Casa del Gran Portale). Takie izolatki często nie posiadły drzwi, co w dzisiejszych czasach byłoby nie do pomyślenia.

Co ciekawe, prywatne latryny nie były podłączone do kanalizacji. Obawiano się, że rurami do mieszkań dostałyby się szczury. Jedynie bogatsze domostwa w Cesarstwie Rzymskim posiadały podłączone do ścieków toalety.

Źródła wykorzystane
  • Koloski-Ostrow Ann Olga, Talking heads: what toilets and sewers tell us about ancient Roman sanitation, "The conversation", 19 listopada 2015
  • Casson Lionel, Everyday Life in Ancient Rome, 1998

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów