Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gest manus fica

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Manus Fica
Manus Fica

Gest manus fica, popularny zwłaszcza na terenie Italii oraz południowej Europy (nawet Turcji), pochodzi jeszcze z czasów antycznego Rzymu. Gest polega na takim ułożeniu dłoni, aby kciuk znalazł się między palcami wskazującym oraz środkowym.

Wykorzystywano i wykorzystuje się go na różne sposoby: w celu odwrócenia zła, obrażenia kogoś lub odrzucenia prośby. W starożytnym Rzymie gest wykonywał głównie pater familias, ojciec rodu, który w ten sposób przepędzał złe duchy w trakcie uroczystości Lemuria.

Tego typu gest znajdował się na wielu wisiorkach, zawieszanych na szyi, i obok np. wizerunku fallusa miał przynieść szczęście noszącemu.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów