Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Getty Villa – unikalne antyczne muzeum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Getty Villa - unikalne antyczne muzeum
Ogród w Getty Villa | © 2005 Richard Ross with the courtesy of the J. Paul Getty Trust

Getty Villa jest to jedna z dwóch lokalizacji J. Paul Getty Museum – muzeum sztuki ufundowanego przez magnata naftowego Jean Paula Getty’ego. Getty Villa powstało w roku 1974 w Malibu w aglomeracji Los Angeles (USA) i jest to centrum edukacyjne i muzeum poświęcone kulturze antycznej, zwłaszcza Grecji, Rzymowi i Etrurii. W kolekcji muzeum znajduje się około 44 tysiące antycznych obiektów, datowanych na 6500 p.n.e. do 400 n.e.

Inspiracją dla wyglądu Getty Villa była słynna Willa Papirusów z Herkulanum oraz kilka innych antycznych miejsc. Głównymi architektami obiektu byli Robert E. Langdon, Jr. oraz Ernest C. Wilson, Jr. Przy projekcie konsultowano się z archeologiem Normanem Neuerburgiem.

Mimo że obiekt był ufundowany przez Getty’ego, ten nigdy nie miał okazji podziwiać swojego dzieła. Zmarł w dwa lata po otwarciu lokalizacji w 1974 roku. Po śmierci fundatora muzeum odziedziczyło dużą część majątku w wysokości 661 mln dolarów. Pieniądze zostały przeznaczone na utworzenie sąsiadującego z muzeum Getty Center w Brentwood.

Po dziś dzień władze Grecji i Włoch kierują oskarżenia pod adresem Getty Museum, twierdząc, że obiekty znajdujące się w muzeum zostały zrabowane i powinny być zwrócone. W 2006 roku zwrócono stelę, marmurowy relief, złoty wieniec nagrobny i marmurowy posąg. Rok później zgodzono się na zwrot Włochom kolejnych 40 obiektów.

Wejście do obiektu liczącego łącznie 26 ha jest bezpłatne i możliwe od środy do poniedziałku. Wieczorami mają miejsce specjalne pokazy historyczne i muzyczne.

Źródła wykorzystane
  • Getty Museum
  • Mette Moltesen, The Reopened Getty Villa, "The Archaeological Institute of America"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów