Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gipsowe odlewy ciał w Pompejach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odlew gipsowy ciała w Pompejach
Odlew gipsowy ciała w Pompejach

Największe wrażenie w Pompejach wywołują gipsowe odlewy ciał. Nie są to prawdziwe ciała, gdyż podczas wybuchu wulkanu: pył i gorąco zabijało ludzi. Kilkumetrowa warstwa popiołu okrywała ciała, które po prostu pod wpływem temperatury znikały, tworząc pustą przestrzeń w środku.

W roku 1864 robotnicy, którym doktor Giuseppe Fiorelli – dyrektor wykopalisk w Pompejach – nakazał, by zawiadamiali go o wszystkim, zwrócili uwagę na szkielet leżący w jednej z uliczek. Wydobyto tylko czaszkę, ciało i ubranie uległy rozkładowi, zostawiając kości w pustej przestrzeni, ograniczonej skamieniałym popiołem. Fiorelli doszedł do wniosku, że wlewając przez niewielki otwór w tę przestrzeń płynny gips sztukatorski odtworzy kształt ciała. Dzięki tej metodzie po dziś dzień możemy podziwiać odlewy skręconych w przedśmiertnych konwulsjach ciał mieszkańców Pompejów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów