Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gladiator musiał umieć umierać

Mozaika ukazująca gladiatorów w czasie walki
Mozaika ukazująca gladiatorów

Gladiatorów uczono zabijać i umierać ze stoickim spokojem. Pokonany, który nie zdołał uzyskać tzw. missus, czyli łaski, mógł wybrać sobie rodzaj śmierci. Mógł klęknąć na ziemi naprzeciw swojego przeciwnika, pochylić się i objąć lewą ręką jego lewe kolano, nadstawiając tym samym kark. Jedno szybkie cięcie w gardło przecinało główne tętnice i zapewniało prędką, choć krwawą śmierć.

Jeśli pokonany był zbyt mocno poraniony, by unieść się na kolana, uśmiercano go jednym pchnięciem od tyłu, zatapiająca miecz prosto w jego sercu.

Źródła wykorzystane
  • Matthews Rupert, Rzym mroczny, ponury, krwawy, Warszawa

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów