Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gladiatrix

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gladiatrix
Gladiatrix | Zdjęcie: trooper111 | CC BY-NC-SA 3.0

Główną różnicą między mężczyzną a kobietą gladiatorem był fakt, że kobieta walcząca na arenie nie była niewolnicą. Prawdopodobnie w późniejszym okresie rzymskim, „gladiatorkami” (gladiatrices; l.poj. gladiatrix) zostawały także osoby wywodzące się ze stanu niewolniczego. Pierwotnie jednak kobiety dobrowolnie brały udział w walkach gladiatorów, szukając przygód.

Były to zwykle Rzymianki z bogatych domów, które lubił walczyć i traktowały rywalizację na arenie jako rozrywkę, sport lub po prostu sposób pełnienia istotnej roli w społeczeństwie. Kobiety nie szukały pieniędzy, gdyż były bogate. Najważniejszym było przekonanie osoby organizującej walki do przyjęcia chętnej Rzymianki do szkoły gladiatorów.

Zgodnie z przekazem Tacyta (56-117 n.e.), walki gladiatrices były niechętnie oglądane przez nobilów, jednak chętnie przez ogół społeczeństwa. Senatorowie uważali, że oglądanie kobiet na arenie jest dyshonorowe.

Źródła wykorzystane
  • Grant Michael, Gladiatorzy, 1980

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów