Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Grota Tyberiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sperlonga - grota Tyberiusza
Sperlonga - grota Tyberiusza

Sperlonga (łacińskie określenie na grotę lub jaskinię) przy fundamentach willi cesarza Tyberiusza, na wybrzeżu niedaleko Neapolu. Władca zaadoptował jaskinię na swój letni pokój bankietowy.

Według Tacyta i Swetoniusza pewnego razu strop jaskini zawalił się w czasie, kiedy w środku ucztował Tyberiusz wraz ze swoją świtą. Prefekt pretorianów Sejan ruszył mu na pomoc i uratował go, co na długo potem zagwarantowało mu uznanie w oczach władcy, który stale go popierał w obejmowaniu kolejnych zaszczytnych stanowisk.

Z czasem pozycja Sejana urosła do takich rozmiarów, że de facto to on zarządzał Rzymem. Ostatecznie Sejan zginął z polecenia Tyberiusza, po tym jak doniesiono mu o planowanym zamachu stanu.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Tyberiusz, 39

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów