Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Grota Tyberiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sperlonga - grota Tyberiusza
Sperlonga - grota Tyberiusza

Sperlonga (łacińskie określenie na grotę lub jaskinię) przy fundamentach willi cesarza Tyberiusza, na wybrzeżu niedaleko Neapolu. Władca zaadoptował jaskinię na swój letni pokój bankietowy.

Według Tacyta i Swetoniusza pewnego razu strop jaskini zawalił się w czasie, kiedy w środku ucztował Tyberiusz wraz ze swoją świtą. Prefekt pretorianów Sejan ruszył mu na pomoc i uratował go, co na długo potem zagwarantowało mu uznanie w oczach władcy, który stale go popierał w obejmowaniu kolejnych zaszczytnych stanowisk.

Z czasem pozycja Sejana urosła do takich rozmiarów, że de facto to on zarządzał Rzymem. Ostatecznie Sejan zginął z polecenia Tyberiusza, po tym jak doniesiono mu o planowanym zamachu stanu.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Tyberiusz, 39

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów