Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gwałciciel nie miał łatwo

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kaligula
Kaligula

W starożytnym Rzymie, winnemu gwałtu miażdżono jądra dwoma kamieniami. W starożytnym Rzymie gwałty – o ile nie dopuścili się ich władcy – karane były surowo. Ofiara otrzymywała młotek i kij, i przy pomocy tych przyrządów mogła bić swego oprawcę do woli. Kara za gwałt ze szczególnym okrucieństwem znajdowała finał w rękach kata, który pobitego już gwałciciela własnoręcznie dusił. Cesarz Makryn, za gwałt popełniony na służącej przez dwóch żołnierzy, zastosował wobec nich niebywałą kaźń: rozkazał zaszyć przestępców w rozprutych brzuchach byków, tak by na zewnątrz wystawały im jedynie głowy.

Początkowo obaj gwałciciele mieli się dobrze i nawet ze sobą rozmawiali, po dwóch dniach zmarli jednak w mękach od zakażenia krwi, pośród niewyobrażalnego smrodu. Nie wszyscy za czyn przestępczy karani byli z jednakową siłą. Rzymski cesarz Tyberiusz znany był ze swych skłonności do przemocy i gwałtów. Kiedy naszła go ochota na córkę jednego z patrycjuszy, jej matka zaproponowała, by zamiast dziecka zadowolił się nią samą. Kiedy kobiecie po kilku dniach udało się uciec z pałacu sadysty, w samobójczym akcie, przygnieciona aktami przemocy jakiej wobec niej dopuścił się koronowany zbrodniarz, rzuciła się ze skały.

Niezliczoną ilość gwałtów na sumieniu miał też Kaligula. Na (trwających wówczas nierzadko kilka dni i nocy) ucztach i przyjęciach – także tych weselnych – miał zwyczaj wielokrotnego wychodzenia ze wskazaną przez siebie kobietą, zazwyczaj żoną jednego z współbiesiadników. Żaden z wysoko urodzonych nigdy mu się nie przeciwstawił, zaś jednemu z nich – Pizonowi – cesarz nie tylko zgwałcił żonę podczas ich weselnej uczty, ale sam zajął miejsce pana młodego i zatrzymał oblubienicę w swoim pałacu. Po kilku miesiącach znudził się jej towarzystwem i odesłał ciężko pobitą do niedoszłego małżonka.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów