Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hasło wyborcze z Pompejów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hasło wyborcze z Pompejów
Hasło wyborcze z Pompejów

Na ścianach antycznych budynków w Pompejach zachowały się niesamowite napisy zdradzające nam życie mieszkańców, a także hasła wyborcze. Na przedstawionym murze widnieje hasło namawiające do głosowania na niejakiego Helwiusza Sabinusa.

Napis na ścianie brzmi: Helvium Sabinum; aedilem d(ignum) r(ei) p(ublicae) v(irum) b(onum) o(ro) v(os) f(aciatis), czyli „Helwiusza Sabinusa edylem godnym spraw publicznych człowieka dobrego, błagam was, uczyńcie”.

Jak sądzą badacze slogan wyborczy namalowano na ścianie, którą wpierw pokryto białą farbą, aby ukryć wcześniejsze napisy.

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcie: Pompeii - Parco Archeologico

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów