Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hełm rzymski z II wieku n.e.

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hełm rzymski z II wieku n.e.
Hełm rzymski z II wieku n.e.

Dobrze zachowany hełm rzymski z II wieku n.e. Obiekt został znaleziony na polu w Sivac, w północnej Serbii. Obecnie znajduje się w muzeum w Somborze.

Naukowcy podejrzewają, że hełm należał do żołnierza z oddziałów jazdy w trakcie wyprawy wojskowej przeciwko Jazygom w Panonii w latach 167-171 i 177-178 n.e. Hełm typu Niederbieber.

Na hełmie znajduje się inskrypcja: C*III*IVL*M*I*EVC, która zapewne znaczy: C(ohors) tertia IVL(iana) M(anipulus) primus LVC(ii), czyli jeździec należał do pierwszego manipułu centuriona Lucjusza w trzeciej kohorcie Julijskiej.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów