Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hełm rzymski z II wieku n.e.

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hełm rzymski z II wieku n.e.
Hełm rzymski z II wieku n.e.

Dobrze zachowany hełm rzymski z II wieku n.e. Obiekt został znaleziony na polu w Sivac, w północnej Serbii. Obecnie znajduje się w muzeum w Somborze.

Naukowcy podejrzewają, że hełm należał do żołnierza z oddziałów jazdy w trakcie wyprawy wojskowej przeciwko Jazygom w Panonii w latach 167-171 i 177-178 n.e. Hełm typu Niederbieber.

Na hełmie znajduje się inskrypcja: C*III*IVL*M*I*EVC, która zapewne znaczy: C(ohors) tertia IVL(iana) M(anipulus) primus LVC(ii), czyli jeździec należał do pierwszego manipułu centuriona Lucjusza w trzeciej kohorcie Julijskiej.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów