Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Herma Merkurego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Herma Merkurego
Herma Merkurego

Rzymska rzeźba ukazująca Merkurego (grecki odpowiednik – Hermes), tzw. herma. Hermy narodziły się w Grecji, gdzie tradycyjnie przedstawiały bardzo popularnego boga Hermesa (stąd również ich nazwa).

Hermes poza górną częścią posiadał wyrzeźbionego również fallusa, umieszczonego na słupku stanowiącym dolną część figury. Jako że Hermes był opiekunem przede wszystkim podróżnych, kupców i złodziei, posągi ustawiano na skrzyżowaniach i rozstajach dróg. W samych Atenach hermy dobiły niemal każde skrzyżowanie. Z biegiem lat hermy stały się popularne także poza Grecją, szczególnie w Rzymie.

Obiekt datowany na I-II wiek n.e.; odkryty w Italii. Artefakt znajduje się w Ny Carlsberg Glyptotek w Kopenhadze (Dania).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów