Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

I wojna punicka – najdłuższa wojna starożytności

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Użycie corvusa w trakcie bitwy morskiej
Użycie corvusa w trakcie bitwy morskiej.

Pierwsza wojna punicka (264-241 p.n.e.) toczona między Rzymem a Kartaginą była najdłuższą ciągłą wojną w świecie antycznym, mając miejsce zarówno na lądzie, wyspach jak i morzu.

Rzymianie, którzy nie mieli wcześniej większego do czynienia z bitwami morskimi podjęli się dużego wysiłku i stworzyli flotę, która finalnie pozwoliła im wygrać wojnę – mimo porażek.

Jednym ze skutków pokoju było przekazanie Rzymowi Sycylii, która stała się pierwszą prowincją (provincia). Wkrótce podobny los czekać miał Sardynię i Korsykę.

Więcej o I wojnie punickiej

Źródła wykorzystane
  • First Punic War, "Ancient.eu", 26 maja 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów