Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Imponująca rekonstrukcja murów miasta Lilybaeum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Impressive reconstruction of city walls of Lilybaeum
Imponująca rekonstrukcja murów miasta Lilybaeum

Lilybaeum (obecna Marsala) było antycznym miastem powstałym z inicjatywy Kartagińczyków, którzy uważali południowo-zachodnie wybrzeże Sycylii za swoją bazę operacyjną na wyspie. Mury łączyły się w linii prostej i oddzielały fragment terenu z twierdzą.

Mury miały 7 metrów szerokości i składały się z ziemi i kamienia. Mury przedzielane były prostokątnymi wieżami. Fortyfikacje powstały w I połowie IV wieku p.n.e. W 279 roku p.n.e. powstała druga linia murów, w odległości 10 metrów od istniejącej. Dzięki imponującym murom Lilybaeum oparło się inwazji Pyrrusa na Sycylię.

W 241 p.n.e., po zwycięskiej dla Rzymian pierwszej wojnie punickiej, Lilybaeum przeszło w ich ręce, a miasto stało się ważnym ośrodkiem rzymskim na tym obszarze. W IV wieku n.e. fortyfikacje zostały opuszczone, a na miejscu murów powstały domostwa.

Makieta murów znajduje się w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

Mury w Lilybaeum

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów