Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Imponująca rekonstrukcja murów miasta Lilybaeum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Impressive reconstruction of city walls of Lilybaeum
Imponująca rekonstrukcja murów miasta Lilybaeum

Lilybaeum (obecna Marsala) było antycznym miastem powstałym z inicjatywy Kartagińczyków, którzy uważali południowo-zachodnie wybrzeże Sycylii za swoją bazę operacyjną na wyspie. Mury łączyły się w linii prostej i oddzielały fragment terenu z twierdzą.

Mury miały 7 metrów szerokości i składały się z ziemi i kamienia. Mury przedzielane były prostokątnymi wieżami. Fortyfikacje powstały w I połowie IV wieku p.n.e. W 279 roku p.n.e. powstała druga linia murów, w odległości 10 metrów od istniejącej. Dzięki imponującym murom Lilybaeum oparło się inwazji Pyrrusa na Sycylię.

W 241 p.n.e., po zwycięskiej dla Rzymian pierwszej wojnie punickiej, Lilybaeum przeszło w ich ręce, a miasto stało się ważnym ośrodkiem rzymskim na tym obszarze. W IV wieku n.e. fortyfikacje zostały opuszczone, a na miejscu murów powstały domostwa.

Makieta murów znajduje się w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

Mury w Lilybaeum

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów