Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak wyglądała logistyka w czasach rzymskich?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Interaktywna mapa Imperium Rzymskiego ukazująca logistykę w tamtych czasach
Interaktywna mapa Imperium Rzymskiego ukazująca logistykę w tamtych czasach

Na stronie ORBIS uruchomiono projekt „Stanford Geospatial Network Model of the Roman World”, który pozwoli nam dowiedzieć się jak długo trwała i ile kosztowała podróż w czasach rzymskich.

Mapa obejmuje Imperium Rzymskie około roku 200 n.e., a w tym 632 miejsca: znane rzymskie ośrodki miejskie, porty, fortyfikacje i kilka przesmyków górskich. Mapa obejmuje obszar 10 milionów km kwadratowych, około 84,630 km dróg oraz 28,271 km szlaków wodnych.

Można także przeanalizować trasę pod kątem podróży różnymi środkami transportu: wozów zaprzężonych w woły, mułów, koni (podróżnych jak i tych wykorzystywanych do szybkiego przemieszczenia się). Można także zobaczyć ile zajęłoby pokonanie trasy wojsku w zwykłym marszu. Jest 14 różnych typów podróży.

Przy transporcie morskim, brane pod uwagę są różne czynniki np. silne wiatry, wysokość fali czy prądy morskie. Mapa uwzględniła także 25 rzek, gdzie z kolei istotnym jest bieg rzeki oraz lokalne wiatry.

Dla przykładu, według szacunków, najszybsza trasa pomiędzy Eburacum (York w Anglii) a Rzymem wynosiła około 3276 km i mogła zostać pokonana w ciągu około 30 dni. Jeśli Rzymianin chciał odbyć podróż w najlepszych warunkach i na najszybszym statku kosztowało go to około 1063,6 denarów (ekwiwalent dzisiejszych 21,300 dolarów). Dla porównania cesarz Septymiusz Sewer podniósł w 197 roku n.e. żołd legionistom (o około 50%), który ostatecznie wynosił 450 denarów na kwartał, a 1800 denarów na rok.

Mapa Imperium Rzymskiego, która pozwala obliczyć czas i koszty podróży

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów