Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Isca Augusta – rzymskie pozostałości w Caerleon

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski amfiteatr w Caerleon
Rzymski amfiteatr w Caerleon

Isca Augusta był to rzymski fort i ośrodek miejski, którego pozostałości znajdują się niedaleko lub w Caerleon, w południowej Walii. W tym miejscu obozował legion II Augusta, który brał udział w inwazji Klaudiusza w roku 43 n.e. Był to jeden z trzech stałych obozów rzymskich na terenie Brytanii, który zachował się do późnego Cesarstwa.

Obóz powstał w 74/75 roku n.e. w trakcie kampanii Sekstusa Juliusza Frontinusa, który prowadził walki w zachodniej Brytanii. Rzymska obecność na tych terenach pozostała do początków IV wieku n.e.

Na miejscu znajdują się pozostałości po amfiteatrze, termach, koszarach oraz mury fortu (mające 3,7 m wysokości). W Caerleon znajduje się National Roman Legion Museum, w którym na ekspozycji wystawione zostały artefakty odkryte na obszarze Isca Augusta (monety, broń itd.).

Koszary rzymskie w Caerleon

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów