Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Isca Augusta – rzymskie pozostałości w Caerleon

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski amfiteatr w Caerleon
Rzymski amfiteatr w Caerleon

Isca Augusta był to rzymski fort i ośrodek miejski, którego pozostałości znajdują się niedaleko lub w Caerleon, w południowej Walii. W tym miejscu obozował legion II Augusta, który brał udział w inwazji Klaudiusza w roku 43 n.e. Był to jeden z trzech stałych obozów rzymskich na terenie Brytanii, który zachował się do późnego Cesarstwa.

Obóz powstał w 74/75 roku n.e. w trakcie kampanii Sekstusa Juliusza Frontinusa, który prowadził walki w zachodniej Brytanii. Rzymska obecność na tych terenach pozostała do początków IV wieku n.e.

Na miejscu znajdują się pozostałości po amfiteatrze, termach, koszarach oraz mury fortu (mające 3,7 m wysokości). W Caerleon znajduje się National Roman Legion Museum, w którym na ekspozycji wystawione zostały artefakty odkryte na obszarze Isca Augusta (monety, broń itd.).

Koszary rzymskie w Caerleon

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów