Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jadalnia Nerona obracała się dniem i nocą

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Obracająca się jadalnia Nerona
Obracająca się jadalnia Nerona

Swetoniusz wspomina w swoich „Żywotach cezarów”, że tzw. Złoty Dom Nerona posiadał specjalną jadalnię, która poruszała się zgodnie z dniem i nocą, na wzór sklepienia niebieskiego.

Wspomniana willa Nerona, nazywany także Domus Aurea, był to rzymski pałac cesarza Nerona zlokalizowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Eskwilinu. Prace budowlane zostały rozpoczęte w 64 roku n.e. i były prowadzone do roku 68 n.e. Przerwano je po śmierci cesarza. To w „Złotym Domu” Neron spędził swój ostatni dzień życia w 68 roku n.e.

Według najnowszych badań jadalnia znajdowała się w rotundzie, nazwanej coenatio rotunda,  na stanowisku po stronie Palatynu1. Sala znajdowała się na okrągłej, wolno obracającej się platformie z drewnianą podłogą. Platforma była wprawiona w ciągły ruch obrotowy przez niewolników, tak aby nadążyć za dniem i nocą. Pod kopułą znajdował się sufit, który po uruchomieniu mechanizmu powodował, że biesiadnicy mieli wrażenie, jakby znajdowali się pod niebiosami. Co więcej,  na osoby zajadające się potrawami były rozpylane perfumy i zrzucano ogromne ilości płatków róży. Tak opisuje jadalnię Swetoniusz:

W salach jadalnych pułapy były wykładane ruchomymi kasetonami z kości słoniowej, aby można było przez wydrążenia sypać z góry na biesiadników kwiaty i pachnidła. Na szczególną uwagę zasługiwała okrągła sala jadalna, która stale, dniem i nocą, na wzór wszechświata, obracała się dokoła.

Swetoniusz, Żywoty cezarów: Neron, VI 31

Rekonstrukcja mechanizmu z jadalni Nerona.
Francoise Villedieu and Edikom

Wizualizacja jadalni Nerona

Przypisy
  1. Znaleźli obrotową jadalnię Nerona?, "Kopalnia wiedzy", 29 września 2009
Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Żywoty cezarów: Neron

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów