Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak Chińczycy nazywali Cesarstwo Rzymskie?

Chiński wizerunek przedstawiciela Daqin, widniejący na encyklopedii Sancai Tuhui z XVII wieku
Chiński wizerunek przedstawiciela Daqin, widniejący na encyklopedii Sancai Tuhui z XVII wieku.

Daqin (dosłownie „Wielkie Qin”) była to historyczna nazwa Cesarstwa Rzymskiego w Chinach. Nazwa ta pochodzi od dynastii chińskiej, założonej przez Qin Shihuangdi, która rządziła państwem Qin. Władca ten był także pierwszym cesarzem zjednoczonych Chin w 221 roku p.n.e.

Państwo Qin obejmowało północno-zachodnie ziemie obecnych Chin i wyznaczało początek jedwabnego szlaku (na wschodzie). Podczas, gdy Cesarstwo rzymskie znajdowało się na końcu zachodnim.

Nazwa Daqin była używana na chińskich mapach aż do XVI wieku. Po upadku cesarstwa zachodniego przez długi czas używano jej na określenie Bizancjum.

Kontakty Rzymian z Chinami

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów