Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak odchudzali się antyczni Rzymianie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika rzymska ukazująca kobiety grające piłką
Mozaika rzymska ukazująca kobiety grające piłką | Zdjęcie: Paul Asman and Jill Lenoble | Creative Commons Attribution 2.0 Generic license

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zrzucić wagę w łatwy i przyjemny sposób. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Jak się okazuje podobne problemy mieli ludzie w starożytności. Zadajmy sobie sobie pytanie: jak odchudzali się antyczni Rzymianie?

Szczęśliwie posiadamy źródła historyczne, która pozwalają nam poznać sposoby, jaki ludzie w starożytności sugerowali osobom chcącym mieć szczuplejsze ciało. Celsus, grecki lekarz żyjący w imperium rzymskim w I wieku n.e., w swoim traktacie medycznym De Medicina1 na początku twierdzi, że każdy z nas jest inny oraz powinniśmy znać naturę i budowę naszego ciała. Jakie wyróżniał sposoby na schudnięcie?

 • przez kąpanie się w gorącej wodzie, najlepiej słonej
 • przez kąpanie się na pusty żołądek
 • przez palące słońce
 • przez wysokie temperatury
 • przez przygnębienie
 • przez siedzenie do późnych godzin
 • przez spanie zbyt krótko lub zbyt długo
 • przez spanie na twardym łóżku przez całe lato
 • przez intensywne ćwiczenie i dużą ilość chodzenia lub bieganie
 • przez wymiotowanie i przeczyszczanie
 • przez jedzenie jednego posiłku dziennie
 • przez jedzenie kwaśnych i twardszych rzeczy
 • przez picie zimnego wina na pusty żołądek

Jak widzimy więc, niektóre z rad są nam znane i wiemy, że przynoszą rezultaty; jednak wymiotowanie i spanie na twardym łóżku może nie być zbyt zachęcające. Celsus zaznacza jednak, że wymiotowanie nie jest wskazane u osób szczupłych i o słaby żołądku. Jeśli, jednak przejedliśmy się i żołądek nie jest w stanie strawić całego jedzenia, pozostałą jego część należy usunąć właśnie poprzez wydalenie lub zwymiotowanie. W innym wypadku jedzenie w żołądku „zepsuje się”.

Celsus zdawał sobie sprawę także, że są osoby, które chciałyby przytyć. Wówczas rekomendował m.in. lekkie ćwiczenia, częsty odpoczynek, namaszczanie ciała olejkami, kąpiele po posiłku w południe, niezbyt długie spanie, jedzenie dużej ilości słodkiego i tłustego, posiłki spożywać często i w odpowiedniej ilości by się nie przejeść i móc strawić.

Pliniusz Starszy z kolei twierdził, że jednym z powodów tycia (corpus augere) jest picie wina w czasie jedzenia. W celu schudnięcia (minuentibus) należy je ostawić na czas spożywania posiłku2.

Przypisy
 1. Celsus, De Medicina, I.3.13-19
 2. Pliniusz Starszy, Historia naturalna, XXXIII.23

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów