Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak się witano i żegnano w antycznym Rzymie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Posąg Oktawiana z Prima Porta
Posąg Oktawiana z Prima Porta

Chcąc się przywitać w antycznym Rzymie wystarczyłoby powiedzieć Salvē (w przypadku jednego odbiorcy) lub Salevēte, jeśli witalibyśmy większą grupę osób. Naturalnie można byłoby użyć także słowa Avē. Avē i Salvē przetłumaczyć można po prostu jako „Cześć”.

Jeżeli dla odmiany chcielibyśmy się pożegnać moglibyśmy po prostu powiedzieć Vale do jednej osoby lub Valete, jeśli byłoby więcej odbiorców.

Jeżeli chodzi o wymówienie tych słów – zgodnie z wymową restytuowaną (pronuntiatio restituta), czyli sposobem mówienia, jaki panował w antycznym Rzymie, literę „v” przeczytamy jako „ł”. Tak więc:

  • Avē – Ałe
  • Salvē – Salłe
  • Salvēte – Salłete
  • Valē – Łale
  • Valēte – Łalete
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów