Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak się witano i żegnano w antycznym Rzymie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Posąg Oktawiana z Prima Porta
Posąg Oktawiana z Prima Porta

Chcąc się przywitać w antycznym Rzymie wystarczyłoby powiedzieć Salvē (w przypadku jednego odbiorcy) lub Salvēte, jeśli witalibyśmy większą grupę osób. Naturalnie można byłoby użyć także słowa Avē. Avē i Salvē przetłumaczyć można po prostu jako „Cześć”.

Jeżeli dla odmiany chcielibyśmy się pożegnać moglibyśmy po prostu powiedzieć Vale do jednej osoby lub Valete, jeśli byłoby więcej odbiorców.

Jeżeli chodzi o wymówienie tych słów – zgodnie z wymową restytuowaną (pronuntiatio restituta), czyli sposobem mówienia, jaki panował w antycznym Rzymie, literę „v” przeczytamy jako „ł”. Tak więc:

  • Avē – Ałe
  • Salvē – Salłe
  • Salvēte – Salłete
  • Valē – Łale
  • Valēte – Łalete
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów